Akademia Rodzinnych Finansów

autorstwa

Ile litrów wody rocznie tracimy przez kapiący kran? Czym są orzechy brazylijskie i w jaki sposób pomogą nam w oszczędzaniu? Kiedy zacząć rozmawiać ze swoim dzieckiem o pieniądzach?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiadaliśmy podczas pięciu warsztatów, jakie Fundacja Koliber przeprowadziła pomiędzy VII a IX 2011 r. na Dolnym Śląsku. Spotkania były częścią ogólnopolskiego programu edukacji finansowej Akademia Rodzinnych Finansów prowadzonego od 2007 roku. Jego celem jest szerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności i kształtowanie pozytywnych nawyków potrzebnych do umiejętnego zarządzania finansami domowymi.

Jako partner Programu, wybrany na drodze otwartego konkursu ofert, miałyśmy za zadanie zorganizować i przeprowadzić cykl pięciu szkoleń dla co najmniej 150 uczestników łącznie. Ze względu na posiadane doświadczenie oraz kontakty wybrałyśmy cztery miejscowości, w których odbyły się spotkania Akademii:

14.07 Wrocław, Sektor 3.
15.07 Stoszowice, świetlica wiejska.
08.09 Wrocław, Infopunkt Łokietka 5.
09.09 Wałbrzych, Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
13.09 Świdnica, Centrum Renesans.

Podczas warsztatów nasz trener, przeszkolony wcześniej przez specjalistów Programu AFR, przekazywał uczestnikom wiedzę z następujących tematów:

  • Jak właściwie zaplanować domowy budżet i konsekwentnie go realizować.
  • Sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy.
  • Jak rozmawiać z dziećmi o finansach.
  • Co zrobić, gdy nadmiernie się zadłużymy.

Program został przygotowany na podstawie potrzeb i problemów Polaków, rozpoznanych podczas badań, będących również częścią Akademii. Uczestnicy, oprócz wiedzy i konkretnych umiejętności, otrzymali także komplet materiałów: książkę pt. „Budżet domowy”, arkusz do samodzielnego planowania wydatków i przychodów, kalkulator oraz skarbonkę.

Odbiór szkoleń był bardzo pozytywny. Uczestniczki, ponieważ to głównie kobiety brały w nich udział, doceniały szczególnie praktyczne rady dotyczące prostych sposobów na oszczędzanie oraz wskazywały jak bardzo istotne, choć niedoceniane jest planowanie budżetu. Najczęstszym postanowieniem, z jakim uczestnicy wychodzili z warsztatów było regularne planowanie wydatków i kontrolowanie budżetu.

Mamy nadzieję, że postanowienia te, wcielone w życie, pomogły Państwu w opanowaniu trudnej, ale bardzo przydatnej sztuki zarządzania domowymi finansami.

Artykuł o Akademii Rodzinnych Finansów w magazynie “Ludzka sprawa” kliknij